Dobre zachowanie świadczy o mnie
Wielu z was zapewne zapyta się: "Savoir-vivre? A komu to potrzebne?" Niestety, ale coraz częściej maniery są uważane za coś gorszego. Coś, czego nie powinniśmy ukazywać, często słyszymy, że w szkołach zaczynają się pośmiewiska lub co gorzej, znęcanie się nad uczniami, którzy przekazują, aż zbytnią uwagę do manier, zwracając uwagę innym co do ich zachowania podczas zajęć, czy też przerw... Wszystko niestety zależy od sposoby wychowania danej osoby, jej otoczenia, a także wartości których się uczy od młodości.
Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany? To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych sprawach ? wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy. To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.
Nawet najprostsze czynności podczas codziennego dnia definiują nas jako osoby wychowane. Proste dzień dobry, dobry wieczór może wiele powiedzieć o człowieku, o jego zachowaniu, lecz nie w każdym przypadku, nawet tutaj zdarzają się niuanse.
W tej pracy zawrę wiele wiadomości na temat dobrego zachowaniu, samego Savoir-vivru i jego zasad. Życzę miłego czytania :)
Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:
Przeczytaj o szkolnym konkursie savoir vivre