22 775 20 41

Nowy Dwór Mazowiecki ul. Górska 39

Dobre zachowanie świadczy o mnie

Wielu z was zapewne zapyta się: "Savoir-vivre? A komu to potrzebne?"  Niestety, ale coraz częściej maniery są uważane za coś gorszego. Coś, czego nie powinniśmy ukazywać, często słyszymy, że w szkołach zaczynają się pośmiewiska lub co gorzej, znęcanie się nad uczniami, którzy przekazują, aż zbytnią uwagę do manier, zwracając uwagę innym co do ich zachowania podczas zajęć, czy też przerw... Wszystko niestety zależy od sposoby wychowania danej osoby, jej otoczenia, a także wartości których się uczy od młodości.

Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany? To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych sprawach ? wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy. To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.
Nawet najprostsze czynności podczas codziennego dnia definiują nas jako osoby wychowane. Proste dzień dobry, dobry wieczór może wiele powiedzieć o człowieku, o jego zachowaniu, lecz nie w każdym przypadku, nawet tutaj zdarzają się niuanse.
W tej pracy zawrę wiele wiadomości na temat dobrego zachowaniu, samego Savoir-vivru i jego zasad. Życzę miłego czytania :)

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:

  • nakrywania, podawania do stołu i jedzenia oraz picia,
  • wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru (Dress code),
  • form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),
  • komunikacji (także telefonicznej i internetowej),
  • zachowania się w szczególnych sytuacjach.

Ale czekajcie, to nie takie trudne, jak się początkowo wydaje i nie takie skomplikowane! Wcale nie musisz się wysilać godzinami, aby otrzymać bardzo ciekawy efekt, a zarazem pokazać innym, że nie jest to takie trudne, nawet podczas codziennych obowiązków w domu, w pracy, czy robiąc zakupy. Ale co takiego trzeba zrobić, aby się nie wysilać i jednocześnie wziąć pod uwagę zasady Savoir-vivru? To proste, przedstawię Wam dwie sytuacji które to ukażą.

Powiedzmy, że zaprosiliśmy gości do siebie do domu i chcemy wypaść jak najlepiej. Myślimy, co musimy zrobić, aby osiągnąć efekt "łał". Zapewne większość z Was pomyśli o posprzątaniu mieszkanie, starciu kurzy oraz ładnym i eleganckim ubraniu. Tutaj macie rację, ale pozostają jeszcze inne, mniejsze elementy. Jakie, zapewne się zapytacie. Już wyjaśniam!
Przygotujmy zastawę do stołu, wybierzmy takie elementy które dobrze będą się komponowały z otoczeniem, nie wybierajmy zbyt mocno kontrastujących kolorów, elementów które będą ciągle odwracały uwagę. Postarajmy się wybrać tylko te sztućce i naczynia które nia mają żadnych uszczerbków, przebarwień, takie które są jak najbardziej idealne. Jest to mała rzecz, ale w połączeniu z innymi ukaże bardzo miły dla oka efekt.
Kwiaty na stole, podczas wizyty gości, czyż nie jest to coś o czym czasami myślimy? Owszem, to też ważny element, ale trzeba go umieścić w odpowiednim miejscu oraz z dobrze dobraną zawartością. Wazon z kwiatami nie powinien przysłaniać nam widoku z innymi osobami przy stole, jeśli jest taka możliwość, postawmy go na brzegu stołu, aby każdy je widział, a zarazem nie przeszkadzał w jedzeniu czu rozmowie.
Kolejnym elementem jest sam obrós i to co na nim się znajduje. Dość często wykorzystywany jest jedynie śnieżno-biały obrus, który wystaje poza brzeg stołu, swobodnie opadając na parę centymetrów. Często wykorzystuje się również połączenie 2 obrusów, jednego białego, oraz drugiego, cieńszego, który przebiega przez środek stołu i nadaje pewnego akcentu,a zarazem wydziela miejsca na położenie naczyń z jedzeniem, oraz innych elementów.

Hmmm. Więc może teraz ubiór i higiena, co Wy na to? Jak zazwyczaj się ubieracie kiedy idziecie do kogoś w gości czy na różnego typu przyjęcia? Schludnie, ekstrawagancko, w taki sam sposób jak na co dzień lub w dzień wolny, gdy planujemy cały dzień zostać w domu? Te elementy widzimy jako pierwsze. Gdy widzimy osobę która ma czystą koszulę, schludnie ułożone włosy, to co myślimy? Że jest to osoba odpowiedzialna, ułożona, spokojna jak i kulturalna. Widzicie ile można powiedzieć o osobie nawet jej nie znając, ale oceniając ją po samym wyglądzie. Dokonuje tego znaczna część osób. Czemu? Gdyż jest to najprostsze wyjście na stworzenie wizerunku danej osoby, chcielibyśmy być w towarzystwie takiej osoby, gdyż już samym wyglądem wzbudza pewien respekt, ogólna aprobarę ludzi. Samym wyglądem możemy wiele osiągnąć! Jeśli będziemy zawsze schludnie ubrani, nie nosząc tych samych ubrań po dwa tygodnie, zachowując higienę osobistą, już ukazujemy część siebie innym ludziom. Inni widzą już fragment nas samych, dzięki czemu możemy łatwiej zdobyć pracę, awans w niej, lub może poznać nowe osoby które pomogą nam. A może i nawet pozwoli nam to poznać przyszłą żonę.

Można osiągnąć wiele, korzystając tylko z jednej z tych cech, a teraz pomyślcie przez chwilę ile możecie osiągnąć, jeśli połączycie to wszystko. Zapewne pomyśleliście o wymarzonej pracy, spokojnej, łatwej i takiej w której nigdy nie będziecie się nudzić, taką którą lubicie. Pieniądze, to pewnie też przyszło wam na myśl, dobra prezentacja swojej osoby, pozwoli Ci na lepsze stanowiska, a tym samym na lepszy komfort życia. Lekko zdziwieni? Ale to nie wszystko! Można osiągnąć jeszcze więcej, stosując się to tak prostych zasad! To wcale nie jest trudne, wystarczą chęci i silna wola, ale z tego korzystać.

Sam Savoir-vivre jest to temat rzeka, ile osób tyle sposobów. Każdy powinien odkryć swoje wady i próbować je poprawić najbardziej jak to tylko możliwe. Je powinieneś jednak rzucać się na głęboką wodę i od razu zmieniać wszystko od razu, spróbuj od prostych rzeczy. Twój ubiór, zachowania, słownictwo, wszystko ma duży wpływ na to jak postrzegają Cię ludzie. Pozwoli Ci to na lepsze kontakty z pracodawcą, może Ci pozwolić na szybszy awans, bardzo dobrze stosunki z współpracownikami, pozwoli Ci to uzyskać wielu nowych znajomych.
Lecz wszystko pozostaje w Twoich rękach, to wszystko zależy od Ciebie!

Przeczytaj o szkolnym konkursie savoir vivre

Galeria zdjęć

Facebook